Na piękny uśmiech

Wszyscy wiedzą, że Rosjanie to ludzie pozytywni, mili i gościnni (позитивные, приятные и гостеприимные). A jednak w dużych miastach – na ulicach – tego nie widać (этого не видно). No cóż, to chyba dlatego, że wszyscy gdzieś biegną, spieszą się, wszędzie tłum ludzi, nie można przejść (все кудато бегут, спешат, везде толпа народу, не пройти). В метро – яблоку негде упасть (idiom: jak śledzie w beczce; dosłownie: jabłko nie ma miejsca, by spaść), на дорогах – пробки (korki). Sama byłam całkiem niedawno w Moskwie, i na własne oczy zobaczyłam pochmurne twarze pań pracujących w metrze, niemiłych kierowców, którzy co rusz próbują cię przejechać, i taksówkarzy, którzy chcą zedrzeć z ciebie jak najwięcej. Co zrobić, by zmienić taki świat? Wystarczy po prostu się uśmiechać – улыбаться :)!

Dziennikarze pewnej rosyjskiej gazety jakiś czas temu przeprowadzili eksperyment – sprawdzili, jak zmienia się otoczenie pod wpływem uśmiechu. Zaczęli od tego, co czeka prawie każdego w Moskwie – od metra. Kupując bilet dziennikarka (журналистка) poprosiła pochmurną panią w kasie o wydanie reszty drobnymi (drobne –мелочь). Pani już miała что-то буркнуть в ответ (burknąć w odpowiedzi), ale zobaczyła miły uśmiech. Wtedy – choć niechętnie – wydała resztę. Мелочью – drobnymi.

Następna była pani dyżurująca przy schodach ruchomych – nie wszyscy wiedzą, że jeszcze do niedawna w Rosji w metrze był taki zawód :). Ulubiona odpowiedź takich pań na wszystkie zapytania – była „Справок не даём!” – informacji nie udzielamy! Na pytanie dziennikarki, jak trafić na dworzec Kazański, padła grubiańska odpowiedź: „Как же вы все меня задолбали с этим вопросом!” – Jak was wszystkich mam dosyć z tymi waszymi pytaniami! Ale w odpowiedzi na szeroki uśmiech dziennikarki głos dyżurnej staje się bardziej ciepły – i w końcu mówi „Поднимайтесь по эскалатору, потом поверните направо (skręćcie wprawo), потом идите до конца”. Czyli uśmiech czyni cuda :).

Podczas wycieczki z uśmiechem po Moskwie dziennikarzom udało się: wynegocjować mniejszą cenę za taksówkę, bezpłatnie przejechać się na маршрутке (taksówka-van, która ma wyznaczoną trasę), bezpłatnie skorzystać z toalety publicznej :).

Hasło na dzisiaj: лицо без улыбки – ошибка (twarz bez uśmiechu to błąd) 🙂

Reklamy

Jedna myśl na temat “Na piękny uśmiech”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s